Дигитален маркетинг във Facebook, Instagram и Google от агенция Ноу-Хау Диджитъл ООД за малки и средни бизнес клиенти от България
През 2025 г. дигиталният маркетинг ще бъде белязан от динамични промени и нововъведения, които ще преоформят начина, по който бизнесите взаимодействат с потребителите. В тази статия ще разгледаме ключовите тенденции, които ще определят бъдещето на индустрията и ще помогнат на марките да останат конкурентоспособни в този постоянно развиващ се свят.
На първо място, изкуственият интелект ще играе централна роля в дигиталния маркетинг. С възхода на AI програмите, бизнесите ще могат да оптимизират своите стратегии за отговори на търсачки и да използват предсказуеми анализи, за да предвидят поведението на клиентите и да идентифицират нови пазарни възможности.
Тенденциите в социалните платформи също няма да останат настрана. Изкуственият интелект ще продължи да оптимизира маркетинга в социалните мрежи, като Facebook и Instagram запазват своята водеща позиция. В допълнение, промотирането на по-дълго съдържание ще стане ключов елемент за задържане на вниманието на аудиторията.
Ключовите промени в Google маркетинга ще включват внедряването на Performance Max кампании, които ще позволят по-голяма прецизност и ефективност. Диверсификацията на каналите ще обедини пътя на търсенето, а терминологията и методите на SEO ще се разширят, за да отговорят на новите изисквания на търсачките.
В областта на маркетинга на съдържание, обновяването на съществуващо съдържание ще бъде от съществено значение, а комбинацията от съдържание, създадено от хора и изкуствен интелект, ще предложи най-добрите резултати.
Тези тенденции ще изискват от бизнесите да бъдат адаптивни и иновативни, за да се възползват от новите възможности и да продължат да предоставят стойност на своите клиенти.
1. Изкуственият интелект в дигиталния маркетинг
Изкуственият интелект вече е неразделна част от маркетинга, независимо дали използвате много инструменти или не. Технологията е вградена в много системи, които маркетолозите използват.
Изследване на Marketing Week установи, че 54% от маркетолозите използват AI в текущата си роля. Това е значително увеличение в сравнение с преди година, когато малко над една трета (37%) са използвали технологията.
Вече не е въпрос на това дали трябва да го използвате, а по-скоро кой инструмент или платформа с изкуствен интелект ще ви помогне да подобрите ежедневните си задачи и да усъвършенствате ролята си. Какви са някои от тенденциите, които трябва да знаете?
Възход на програмите с изкуствен интелект
Изкуственият интелект е серия от сложни технологии, и неговите възможности го правят способен да контролира други системи. Асистентите с изкуствен интелект представляват софтуерни програми, които могат да взаимодействат с околната си среда, да събират данни и да ги използват, за да изпълняват задачи и да постигат цели, като избират най-добрите действия за постигане на тези цели.
Доскоро можехме да използваме ChatGPT за създаване на съдържание, след това трябваше да копираме и поставяме това съдържание или да го превеждаме. Сега ChatGPT ще може да управлява цялата кампания, ще отваря и контролира различни платформи и дори ще провежда AB тестове на съдържание.
Съвет: Използвайте програма с изкуствен интелект, за да извличате и анализирате данни от Google Analytics или Meta, създавайте отчети и ги изпращайте на екипа си, за да измервате представянето на кампаниите. Това позволява на маркетолозите да се съсредоточат върху кампаниите, които работят, и да коригират или прекратят тези, които не работят.
Оптимизация за отговори на търсачки
Видимостта на марките в различни платформи ще бъде трудна, тъй като всички се опитват да разберат как различните алгоритми приоритизират и избират съдържание. За разлика от традиционните търсачки, които връщат списък от сини линкове, търсачките за отговори предоставят директни и контекстуални отговори на запитвания. Тази промяна изисква нов подход към оптимизацията, който се фокусира върху извоювани и собствени източници.
Извоюваните източници обикновено са свързани с усилия извън страницата. Те са източници, с които марките искат да изградят доверие и положителна репутация. Тази репутация ще подобри позиционирането и ще насърчи големите езикови модели (LLM) да се доверяват на Вашата марка като източник на информация.
Собствените източници се отнасят до случаите, когато марките притежават своето съдържание. Ако съдържанието, което е директно написано и координирано от марка, не е в съответствие с гласа на марката и намерението на потребителите, тогава съдържанието няма да бъде намерено от LLM. Това може да намали видимостта на марката онлайн.
Чрез оптимизиране и използване на тези два източника на информация, LLM ще имат по-добро разбиране за Вашата марка и ще бъдат по-склонни да включат Вашето съдържание като препоръчан източник.
Разработеното съдържание трябва също така да предвижда и отговаря на въпросите на потребителите, предоставяйки контекст и утвърждавайки марките като експерти в своите области. За да бъдат успешни, марките трябва да имат дълбоко разбиране за това как тези AI системи обработват и оценяват информацията. Съдържанието трябва да бъде структурирано с ясни йерархии, използвайки схема за маркиране и семантичен HTML, за да помогне на AI системите да разберат връзките между различните части на информацията.
Предсказуеми анализи
Данните, ръководени от изкуствен интелект, предоставят по-дълбоко разбиране на сложни доклади и данни. Системите, подсилени от изкуствен интелект, обработват огромни количества данни от множество източници, прогнозирайки поведението на клиентите, идентифицирайки нови пазарни възможности и предвиждайки промени в потребителските нагласи.
Системите с изкуствен интелект разпознават модели, които биха били почти невъзможни за човешките анализатори да забележат чрез ръчен анализ. Пазарното поведение се прогнозира чрез множество фактори, вместо само чрез поведението на потребителите. Стратегията взема предвид местните събития и историческите данни за покупки. Анализите могат да работят в реално време, позволявайки динамични стратегии, които се адаптират с промяната на обстоятелствата.
2. Тенденции в социалните платформи
Вероятно Вашият бизнес вече извършва някакъв маркетинг и реклама в социалните мрежи. Също толкова вероятно е мнозинството от Вашите клиенти да са потребители онлайн ежедневно. Всъщност, над половината от световното население използва социалните платформи всеки ден.
Така че, ако се опитвате да подобрите присъствието си в социалните мрежи през 2025 г., това е напълно логично. Въпреки това, докато платформите се развиват и променят, най-добрият начин да останете пред конкуренцията е да знаете какви са тенденциите.
Изкуственият интелект оптимизира маркетинга в социалните мрежи
Не е тайна, че бизнесите използват изкуствен интелект за създаване на идеи, създаване и управление на маркетинга и рекламата в социалните мрежи. Над 73% от бизнесите вече използват изкуствен интелект за генериране на съдържание. Всъщност, копирайтингът и генерирането на изображения са две от трите водещи приложения на изкуствения интелект за бизнесите. Това ще продължи да нараства по важност и разпространение през 2025 г.
Платформите също признават тази промяна, като Марк Зукърбърг, изпълнителен директор на Meta, заяви в скорошно интервю, че предвижда все повече съдържание в социалните мрежи да бъде генерирано от изкуствен интелект.
Използването на изкуствен интелект за социални мрежи може да бъде лесно, но използването му по правилния начин може да бъде често срещано предизвикателство за малките бизнеси. За да бъдете в крак с тази тенденция, убедете се, че Вие или Вашият екип ръчно преглеждате всяко съдържание, генерирано от изкуствен интелект, за да осигурите запазването на последователността на бранда и „човешкото докосване“. Освен това, опитайте се да усъвършенствате Вашите запитвания към изкуствения интелект, за да увеличите качеството на неговите резултати.
Facebook и Instagram ще продължат да доминират
Ако се чудите кои социални медийни платформи ще бъдат на върха през 2025 г., има много данни, които се появиха по този въпрос. Facebook и Instagram са водещите две социални медийни платформи, които малките бизнеси използват, следвани от LinkedIn, X, YouTube и други.
Дори ако смятате, че Вашите аудитории не посещават често тези платформи, увеличените възможности за таргетиране, предлагани от платформи като Meta Ads, Ви позволяват да достигнете до нови потенциални клиенти с лекота.
Промотиране на по-дълго съдържание
Докато кратките видеоклипове са задължителни в социалните мрежи тази година, дългото съдържание също ще има своето място в тях. Предвижда се, че бизнесите ще трябва да намерят баланс между кратко и дълго съдържание, тъй като потребителите на социални мрежи могат да се отегчат, ако виждат твърде много от едното или другото.
За да следвате тази тенденция, можете да използвате социалните си акаунти, за да промотирате блог статии или други видове дълго съдържание.
3. Ключови промени в Google маркетинга
От създаване на рекламни текстове и таргетиране на аудитории до управление на кампании с безпрецедентна прецизност, изкуственият интелект ще продължи да доминира маркетинга в платформата на Google.
Да останете адаптивни и да използвате изкуствения интелект ще бъде ключът към успеха през 2025 г. Препоръчваме да приемете силните страни на големите езикови модели (LLMs) и да се фокусирате върху намеренията на потребителите. Успехът в тази нова ера на търсене ще зависи от предоставянето на стойност – било то чрез традиционни търсения, гласови запитвания или виртуални асистенти.
Накратко, срещнете потребителите там, където са, и Вашата марка ще изпъкне пред конкуренцията.
Performance Max кампании
Традиционната платена фуния еволюира значително с въвеждането на кампаниите Performance Max (PMax) на Google, които се управляват от изкуствен интелект.
Платените стратегии се простират отвъд дъното на фунията, изисквайки от брандовете да оптимизират целевите страници и стандартните кампании, за да успеят с PMax. Интегрирането на платени и органични стратегии за търсене се е превърнало в съществено за намаляване на разходите за придобиване на клиенти.
Безпроблемното клиентско изживяване е от съществено значение, от първия клик до финалната конверсия. Това може да бъде подпомогнато чрез използване на потребителски данни за идентифициране на подобрения и задвижване на непрекъсната оптимизация.
Представянето на кампаниите PMax зависи от елементите на страницата и историческите прозрения от стандартните платени кампании. Платените и органичните стратегии вече не могат да функционират изолирано, което прави съвместната оптимизация ключова стратегия за 2025 година.
Диверсификацията на каналите ще обедини пътя на търсенето
През 2025 г. потребителите ще продължат да търсят извън Google, използвайки платформи като YouTube, социални мрежи и AI-управлявани асистенти. За марките това означава да приемат по-широк подход към своето онлайн присъствие.
С промените на търсачките да включват формати като видео откъси, AI-управлявани отговори и резултати с изображения, Вашето съдържание трябва да бъде лесно за намиране и ангажиращо във всички контактни точки.
Бъдете многоканални. Създавайте съдържание, което пасва на всяка платформа. Съгласувайте усилията си в SEO, маркетингът на съдържание и социални мрежи, за да поддържате посланието на Вашата марка ясно и релевантно.
Терминологията и методите на SEO ще се разширят
До 2025 г. SEO ще се трансформира, съчетавайки SEO стратегии с потребителски опит (UX), за да отговарят на новите приоритети на търсачките. Какво означава това за бизнеса?
Фокусирайте се както върху технологията, така и върху опита. Комбинирайте техническата прецизност на SEO със съдържание, което се усеща релевантно и удовлетворяващо. AI моделите могат да предскажат какво резонира, така че съгласувайте стратегията си.
Адаптирайте се към AI-управлявани платформи като Google Gemini, OpenAI’s Search GPT, Bing Copilot и Perplexity, като създавате съдържание, пригодено за тези инструменти.
4. Тенденции в маркетинга на съдържание
Лесно е да създаваме съдържание, но е по-трудно да създаваме релевантно съдържание, което резонира с аудиторията. Какви са тенденциите в маркетинга на съдържание, които да използваме през 2025 година?
Обновяването на съдържанието има значение
Много маркетолози и бизнеси могат да се сблъскат с объркване защо съдържанието не се представя по същия начин. Решението не е да го игнорираме и да създаваме ново съдържание. Става въпрос за обновяване на съществуващото съдържание, така че да бъде по-актуално или по-релевантно. Проучване на Нийл Пател установи, че обновяването на съдържанието може да доведе до увеличение на трафика с до 106%.
Добавянето на по-богати изображения, инфографики и видео съдържание към текста ще стане наистина важно. Проведете одит на съдържанието, за да видите кое съдържание е спаднало по отношение на представяне и го отбележете за обновяване. Опитайте да включите оригинални данни като анкети или изследвания, тъй като това повишава Вашия авторитет и е предпочитано от Google.
Създаденото от хора и изкуствен интелект съдържание се представя най-добре
Ако създавате текстово съдържание, вероятно вече знаете за инструменти като ChatGPT, Google’s NotebookLM и Claude. Всички тези инструменти не само могат да помогнат за генериране на съдържание, но могат да провеждат изследвания, да проверяват съдържание и дори да го анализират, за да ви дадат обратна връзка.
Проблемът е, че потребителите имат склонност да не се доверяват на съдържание, генерирано от изкуствен интелект. То не е толкова успешно, колкото създаденото от хора съдържание, когато става въпрос за класиране, защото Google се бори с „нискокачествено или спам съдържание“, което често се свързва с AI съдържанието поради неговата повторяемост.
И така, какво е решението? Комбинирането на съдържание, генерирано от изкуствен интелект и хора, за да се предложи висококачествено съдържание, което добавя нова информация и включва собствени данни като оригинални изследвания, за да го направи по-ангажиращо.
В заключение, 2025 година ще бъде период на значителни трансформации в дигиталния маркетинг, водени от иновации в изкуствения интелект, социалните платформи и Google. За да се възползват от тези промени и да останат конкурентоспособни, бизнесите ще трябва да адаптират своите подходи и да приемат нови технологии и методи.
Тук на помощ идва дигитална агенция Know-How Digital. С богат технически и креативен опит, ние сме надежден партньор за управление на дигиталния маркетинг, готов да подкрепи развитието на Вашия бизнес и да Ви помогне да се възползвате от възможностите, които 2025 година предлага. С нас ще бъдете винаги една крачка пред конкуренцията, уверени в успеха на Вашите маркетинг усилия в онлайн среда. Свържете се с нас!
Дигитален маркетинг във Facebook, Instagram и Google от агенция Ноу-Хау Диджитъл ООД за малки и средни бизнес клиенти от България